Druk 3D

Czy w 3D można rzeczywiście wydrukować wszystko, czy raczej niekoniecznie?

Czy w 3D można rzeczywiście wydrukować wszystko, czy raczej niekoniecznie?

Z roku na rok popularyzuje się technologia wykonywania różnego rodzaju wydruków w 3D. Nie ma się co dziwić. Coś co wydawało się jeszcze parę lat temu totalnym motywem wyjętym jakby żywcem z filmów Wachowskich z Keanu Reevesem w roli głównej, dzisiaj jest namacalne, osiągalne i przestało budzić w kimkolwiek zdziwienie. Po prostu przeszliśmy do porządku dziennego nad tym, że druki 3D rzeczywiście istnieją i są coraz silniej wpisane w naszą rzeczywistość. Wróćmy jednak do pytania z tytułu. Czy faktem jest, że drukarki trójwymiarowe są idealne do wydrukowania wszystkiego co tylko chcemy?

Spójrzmy najpierw na ograniczenia

Jeśli chodzi o druk 3D, trzeba przede wszystkim zauważyć, że są to urządzenia, które na pewno trudno nazwać cichymi sprzętami. Ponadto, niezaprzeczalnym jest też fakt, że fizycznie wytwarzają sporo ciepła. Idźmy dalej. Druk przedmiotów w trójwymiarze jest tym dłuższy, im większe jego gabaryty, a co za tym idzie – im dłużej drukujemy, tym intensywniej pracuje sprzęt, znowu powraca temat wytwarzania ciepła, no i głośna praca, która w dłuższym ujęciu naprawdę nikomu nie będzie robiła dobrze. Na dzień dzisiejszy, jeśli chodzi o zaawansowanie samej ekologii procesu druków trójwymiarowych, zdarzają się pewne niedociągnięcia. Bywa że podczas pracy drukarki, wydruki ulegają odklejeniu od stołu. Poza tym, czasem filament, czyli materiał do wydrukowania przedmiotów w 3D, ulega zblokowaniu. Taka sytuacja wymusza przerwanie całego procesu i konieczność ponownego rozpoczęcia wydruku. Czyli znowu, angażujemy czas i energię, bez rezultatu.

No dobrze, a jak to wygląda z zaletami?

Zdecydowanie trzeba podkreślić, że wejście drukarek 3D na inny poziom, bardziej ogólnodostępny dla konsumentów, zrewolucjonizowało trochę reguły, które wcześniej rządziły rynkiem designu i tworzenia przedmiotów nietypowych. Teraz, nie trzeba przecież wcale organizować całej linii produkcyjnej, aby za pomocą drukarki 3D strwożyć pojedynczą sztukę jakiegoś unikatowego przedmiotu, właśnie niekoniecznie przeznaczonego do takiej ogólnej, szerszej produkcji na rynek. Poza tym, kolejne generacje i modele drukarek, cechują się coraz większym poziomem precyzji. Dzięki temu, cały czas rośnie stopień skomplikowania elementów, które jesteśmy w stanie wykonać. A tym samym, cały czas nasyca się rynek, bo rosną apetyty i wymagania odbiorców, wprost proporcjonalnie zaś do nich, rośnie kreatywność i otwartość twórców na eksperymenty oraz nowe rozwiązania. Zwiększeniu ulega też stale zróżnicowanie materiałów, co stwarza jeszcze większe pole do popisu jeśli chodzi o szeroko rozumiany w tym kontekście design. Warto jeszcze wspomnieć o ABS – to materiał, który rośnie do rangi kultowego, a to ze względu na fakt, że wydruk z jego użyciem można wprost w idealny sposób poddawać obróbce. Daje to niesamowite efekty. Jeśli ktoś poważnie zastanawia się nad drukiem 3D, to świetnie. Atutem jest tu także coraz łatwiej i szerzej dostępna wiedza- materiały internetowe, blogi, wideo – jest w czym wybierać i wykorzystywać do nauki.