Druk 3D

Czym są i do czego służą drukarki 3D?

Czym są i do czego służą drukarki 3D?

Drukarki 3d, choć do niedawna bardzo drogie i dostępne wyłącznie dla najbogatszych, w ostatnich latach stają się coraz popularniejsze, również nad Wisłą. Wraz z rozwojem ich popularności wzrasta zainteresowanie tą technologią, jak i możliwe zastosowania. Czy w związku z tym czeka nas rewolucja spowodowana drukarkami 3d?

Drukarki 3d – dlaczego wzbudzają zainteresowanie?

Rozwój drukarek 3d jest częścią większych zmian, związanych z rozwojem robotyki i automatyzacji. Do niedawna praca, którą wykonywali programiści, dotyczyła spraw stricte związanych z komputerami i technologią z nimi związaną. Jednak od czasu lawinowego wzrostu popularności drukarek 3d zaczyna się to zmieniać. Dlaczego? Otóż, dzięki możliwościom, jakie dają, do wyprodukowania jakiegoś przedmiotu staje się w zasadzie niezbędny jedynie programista, który odpowiednio zaprogramuje maszynę, która następnie wykona resztę według wgranego projektu. Od tej chwili każdy programista, lub osoba znająca się na obsłudze drukarek 3d może być lokalnym producentem elementów wyprodukowanych w tej technologii (z plastiku, żywicy epoksydowej, żyłki plastikowej).

Drukarki 3d – zastosowanie

Wraz z rosnącą popularnością drukarek rośnie również liczba możliwych zastosowań. Już dzisiaj z ich pomocą wykonuje się makiety architektoniczne Wrocław, brakujące części do starszych i nowszych modeli samochodów, brakujące elementy wyposażenia kuchni i wiele innych elementów, które tak naprawdę ogranicza nasza wyobraźnia. 

W przyszłości spekuluje się, że dzięki wykorzystaniu drukarek 3d będzie możliwe produkowanie wysokiej jakości implantów medycznych, sprzętu niezbędnego do zabiegów, rozmaitych protez ortopedycznych i wielu innych przedmiotów, których ceny dzisiaj przyprawiają o ból głowy. 

Czas pokaże, czy faktycznie druk 3d okaże się tak przełomową technologią, jak się oczekuje, czy raczej będzie jednym z wielu pomysłów, który, choć obiecywał wspaniałe rezultaty, ostatecznie spalił na panewce.