Druk 3D

Jak wybrać sprzęt audio, gdy organizujemy jakieś wydarzenie?

Jak wybrać sprzęt audio, gdy organizujemy jakieś wydarzenie?

W przypadku, gdy jesteśmy organizatorami jakiegoś wydarzenia kulturalnego to powinniśmy zadbać o to, aby dźwięk docierał do każdego miejsca, gdzie będą znajdować się goście imprezy w sali. Dlatego przed jej początkiem należy dokładnie sprawdzić, czy całe nagłośnienie zostało rozstawione prawidłowo i dźwięk dobrze niesie się po pomieszczeniu. Warto też zakupić na taką okazję dobrej jakość sprzęt, który będzie miał odpowiednie parametry.

Na co spojrzeć wybierając nagłośnienie dla zespołu muzycznego?

Nieraz w obiekcie przeznaczonym do imprez ciężko jest uzyskać odpowiedni dźwięk, ponieważ może być tam echo, które będzie powodowało, że muzyka z głośników będzie słabiej słyszalna nawet na parkiecie, a nie mówiąc już o rogach pomieszczeń. Ważne, żeby sprzęt audio był dobry, ale też kluczowe jest odpowiednie rozmieszczenie go po całym obiekcie. W niektórych sytuacjach trudno znaleźć przyczynę tego, że dźwięk jest jakoś słabiej słyszalny. Ludzie, którzy mają jednak spore doświadczenie w kwestii rozchodzenia się dźwięku mogą wyeliminować niektóre trudności. Bardzo ważną kwestią, o której nie należy zapominać jest to, że trzeba ustawić w odpowiedni sposób mikrofon i przetestować jego działanie przed imprezą. W przypadku muzyki na żywo jego jakość jest kluczowa, aby słuchacze mogli słuchać swoich ulubionych piosenek bez żadnych zakłóceń. Należy też dobrać odpowiedni system nagłośnienia na przykład od wielkości sali. Powinniśmy również spojrzeć na charakterystykę częstotliwościową, która powinna być zbliżona do linii prostej, dzięki czemu zestaw przekaże wiernie wszystko, co nim puścimy.

O jakich kwestiach należy pamiętać, gdy rozstawiamy sprzęt audio w pomieszczeniu, w którym ma odbywać się impreza?

Każda sala oraz miejsce, gdzie ma odbywać się impreza ma swoją specyfikę akustyczną. To jest niezależne od tego, czy jest ona starego typu, czy została dopiero zbudowana jako obiekt do robienia różnych imprez. Ta specyfika akustyczna jest zależna od tego jaki kształt ma obiekt oraz z jakich materiałów został on wykonany. Powinniśmy przygotować w taki sposób system nagłośnieniowy, aby zmniejszyć wpływ pomieszczenia na dźwięk, który uzyskamy i będzie słyszalny przez uczestników wydarzenia. Musimy sprawdzić zasięg dźwięku oraz sprawdzić, czy jakiś balkon lub inny element nie hamuje jego rozprzestrzeniania się po całej sali. Poszczególne głośniki trzeba umieścić na odpowiedniej wysokości, aby dźwięk dochodził do większej ilości ludzi. Ważne jest rozmieszczenie wszystkich kabli od aparatury nagłośnienia, ale też sprawdzenie stanu wszystkich elementów należących do tego systemu takich jak zworki do kolumn.