Druk 3D

Drukarka 3D – co można nią wydrukować?

Drukarka 3D – co można nią wydrukować?

Jeszcze kilka lat temu informacje dotyczące urządzeń drukujących modele w 3D były czymś innowacyjnym i jednocześnie niedostępnym. Obecnie w każdym domu mogą znaleźć się drukarki, a nawet długopisy, dzięki którym będzie można stworzyć model przestrzenny. Domowe drukarki 3D wykorzystywane są nie tylko do zabawy i drukowania niepotrzebnych rzeczy, ale można zastosować je również do tworzenia przydatnych gadżetów.

Nieduże elementy

Mając urządzenie do wykonywania druku 3D ogranicza nas tylko wyobraźnia. Materiały wykorzystywane najczęściej do druku w zależności od modelu urządzenia to guma, plastik, ceramika, a nawet metale.

Drukarka 3D może stworzyć wiele ciekawych rzeczy, które przydadzą się nie tylko w domu, ale również w warsztacie. Narzędzia, na przykład klucze do odkręcania śrub są lekkie i poręczne, a koszt ich wydrukowania jest bardzo niski. Korzystanie z takiego klucza nie odbiega niemal niczym od zwykłego narzędzia. Druk 3D SLS jest odpowiednią metodą w tym przypadku.

Innym gadżetem, który przyda się do samochodu podczas zimy jest skrobaczka do szyb. Specjalne projekty do druku 3D pozwalają w krótkim czasie otrzymać produkt, który nie różni się od tego kupowanego w sklepie. Skrobaczka jest trwała i solidna i z całą pewnością posłuży całą zimę.

A co można wydrukować do kuchni? Między innymi praktyczne i wygodne wieszaki na ściereczki i rękawice kuchenne. Ciekawym rozwiązaniem wizualnym będzie zastosowanie różnych kolorów tworzywa, dzięki czemu stworzą oryginalną i użyteczną kompozycję w pomieszczeniu.

Wielkie projekty

Druk 3D wykorzystywany jest również do ogromnych przedsięwzięć, takich jak na przykład budowanie, a raczej drukowanie domu. Co prawda taka nieruchomość jest niewielkich rozmiarów, ale koszt wyprodukowania całości to mały procent kwoty, za którą trzeba by było kupić normalnie wybudowany dom.

artwork

Do wydrukowania takiego domu wykorzystuje się materiały, takie jak szybkoschnący cement, dzięki czemu sprawna i profesjonalna firma zakończy budowę zaledwie w ciągu doby. Koszt wydrukowania domu to w przeliczeniu na polską walutę nieco ponad 30 tysięcy złotych. Niewiele, jak na nieruchomość o około 60 metrach kwadratowych. Budownictwo tego typu jest powszechne w USA, jednak polskie regulacje prawne mogłyby komplikować nieco możliwość zamieszkania w takiej posiadłości.

Przełomem jest możliwość zastosowania druku 3D do tworzenia urządzeń protetycznych, na przykład protezy dłoni. Co prawda nie posiada ona żadnej elektroniki, ale umożliwia zginanie i prostowanie palców. Dzieje się tak dzięki temu, że specjalnie opracowany projekt zawiera mechanizm, którego działanie możliwe jest tylko dzięki ruchom nadgarstka. Nie ma możliwości zginania palców pojedynczo, aczkolwiek rozwiązanie tego typu jest już sporym ułatwieniem w funkcjonowaniu, a do tego niewiele kosztuje. Dzięki protezie można podnosić różne przedmioty bez obawy, że coś się z niej wyślizgnie. Coraz więcej organizacji wykorzystuje druk 3D po to, by nieść pomoc osobom, którym protezy są niezbędne do normalnego funkcjonowania. Stosunkowo niedrogi koszt wydrukowania jednego elementu sprawia, że są one bardziej przystępne.