Druk 3D

Blog

Sprawdź ostatnio opublikowane teksty na naszym tematycznym blogu. Dowiedz się więcej o druku 3D.

Angielski online – nauka efektywniejsza niż kiedykolwiek

Posted by on 23:13 in Drukarki 3D | 0 comments

Angielski online – nauka efektywniejsza niż kiedykolwiek

Nauka angielskiego to nie lada wyzwanie. Dla wielu osób jest to język obcy, który wymaga sporej ilości czasu i wysiłku, aby go opanować. Jednak dzięki postępowi technologicznemu, nauka angielskiego stała się łatwiejsza i bardziej dostępna niż kiedykolwiek wcześniej. W dzisiejszych czasach, nauka angielskiego online to świetna alternatywa dla tradycyjnych metod.

(więcej…)

Pranie sofy – dlaczego warto zlecić firmie? 

Posted by on 12:08 in Drukarki 3D | 0 comments

Pranie sofy – dlaczego warto zlecić firmie? 

Przyjęcie w zaciszu domowym, po którym pozostały pamiątkowe plamy z wina, ślady łap pupila po spacerze czy po prostu eksploatacja to jedne z wielu czynników, które wpływają na stan sofy. Zadbany mebel stanowi wizytówkę mieszkania, jednak z uwagi na codzienne użytkowanie, utrzymanie kanapy w nienagannym stanie nie jest wcale takie proste, a domowe sposoby mogą nie sprostać powierzonym zadaniom. Z pomocą przychodzą profesjonalne usługi czyszczenia. Sprawdź, dlaczego warto z nich skorzystać.

Profesjonalne pranie sofy – po co?

Sofa to ten typ mebla, który użytkowany jest niemal cały czas, stanowi serce domu, dlatego warto, aby był odświeżany regularnie. Przede wszystkim ze względu na higienę. Usunięcie nieprzyjemnego zapachu czy niepozornie niewidocznego kurzu poprawia komfort użytkowania, a dodatkowo nie utrudnia funkcjonowania alergikom i jest korzystne dla zdrowia.

Plamy jakie powstają na materiale sofy zazwyczaj są efektem nieuwagi domowników, pozostałościami spożywanych posiłków lub dziełem dzieci bądź czworonożnych pupili. Nieumiejętna próba ich usunięcia, poprzez zastosowanie przypadkowych środków czyszczących lub urządzeń wspomagających czyszczenie powoduje rozszerzenie problemu, a w najgorszym przypadku prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia materiału mebla. Zakup nowej sofy wiąże się z dużym wydatkiem, ponadto nieoczekiwanym, dlatego warto zdecydować się na pomoc specjalistów, którzy z pewnością będą bardziej opłacalni w takiej sytuacji.

Jakie są korzyści profesjonalnych usług czyszczących?

Wybór specjalistycznej firmy jest rozwiązaniem idealnym dla bezpiecznego wyczyszczenia sofy. Dlaczego? Fachowcy podchodzą w sposób indywidualny do każdego przypadku. Swoją pracę rozpoczynają od dokładnych oględzin zabrudzonego materiału, na podstawie których zostaje dobrana metoda czyszczenia oraz odpowiednie środki myjące, dedykowane konkretnym rodzajom tworzywa z jakiego wykonana jest tapicerka sofy, tak aby proces czyszczenia przebiegał sprawnie, a materiał nie uległ zniszczeniu.

Dodatkowo specjaliści są w posiadaniu profesjonalnych urządzeń sprzątających, którymi są w stanie wykonać szereg czynności ułatwiających osiągnięcie nieskazitelnie czystej sofy, odkażenie jej, a także usunięcie roztoczy oraz bakterii.

Co zyskasz decydując się na profesjonalne czyszczenie sofy?

  • pozbycie się trudnych zabrudzeń
  • neutralizacja przykrych zapachów
  • odświeżenie materiału sofy
  • usunięcie sierści zwierzęcej
  • przywrócenie czystości porównywalnej do tej  z momentu zakupu
  • oszczędność czasu
  • zwiększenie komfortu użytkowania
  • przedłużenie żywotności mebla

Więcej: https://pobrudzie.pl

Czym są i do czego służą drukarki 3D?

Posted by on 10:57 in Drukarki 3D | 0 comments

Czym są i do czego służą drukarki 3D?

Drukarki 3d, choć do niedawna bardzo drogie i dostępne wyłącznie dla najbogatszych, w ostatnich latach stają się coraz popularniejsze, również nad Wisłą. Wraz z rozwojem ich popularności wzrasta zainteresowanie tą technologią, jak i możliwe zastosowania. Czy w związku z tym czeka nas rewolucja spowodowana drukarkami 3d?

Drukarki 3d – dlaczego wzbudzają zainteresowanie?

Rozwój drukarek 3d jest częścią większych zmian, związanych z rozwojem robotyki i automatyzacji. Do niedawna praca, którą wykonywali programiści, dotyczyła spraw stricte związanych z komputerami i technologią z nimi związaną. Jednak od czasu lawinowego wzrostu popularności drukarek 3d zaczyna się to zmieniać. Dlaczego? Otóż, dzięki możliwościom, jakie dają, do wyprodukowania jakiegoś przedmiotu staje się w zasadzie niezbędny jedynie programista, który odpowiednio zaprogramuje maszynę, która następnie wykona resztę według wgranego projektu. Od tej chwili każdy programista, lub osoba znająca się na obsłudze drukarek 3d może być lokalnym producentem elementów wyprodukowanych w tej technologii (z plastiku, żywicy epoksydowej, żyłki plastikowej).

Drukarki 3d – zastosowanie

Wraz z rosnącą popularnością drukarek rośnie również liczba możliwych zastosowań. Już dzisiaj z ich pomocą wykonuje się makiety architektoniczne Wrocław, brakujące części do starszych i nowszych modeli samochodów, brakujące elementy wyposażenia kuchni i wiele innych elementów, które tak naprawdę ogranicza nasza wyobraźnia. 

W przyszłości spekuluje się, że dzięki wykorzystaniu drukarek 3d będzie możliwe produkowanie wysokiej jakości implantów medycznych, sprzętu niezbędnego do zabiegów, rozmaitych protez ortopedycznych i wielu innych przedmiotów, których ceny dzisiaj przyprawiają o ból głowy. 

Czas pokaże, czy faktycznie druk 3d okaże się tak przełomową technologią, jak się oczekuje, czy raczej będzie jednym z wielu pomysłów, który, choć obiecywał wspaniałe rezultaty, ostatecznie spalił na panewce. 

Drukarka 3D – co można nią wydrukować?

Posted by on 18:43 in Druk 3D | 0 comments

Drukarka 3D – co można nią wydrukować?

Jeszcze kilka lat temu informacje dotyczące urządzeń drukujących modele w 3D były czymś innowacyjnym i jednocześnie niedostępnym. Obecnie w każdym domu mogą znaleźć się drukarki, a nawet długopisy, dzięki którym będzie można stworzyć model przestrzenny. Domowe drukarki 3D wykorzystywane są nie tylko do zabawy i drukowania niepotrzebnych rzeczy, ale można zastosować je również do tworzenia przydatnych gadżetów. (więcej…)

Świat idzie do przodu

Posted by on 17:47 in Druk 3D | 0 comments

Świat idzie do przodu

To co się dzieje obecnie na świecie jeśli chodzi o technologię naszym pradziadkom nawet się nie śniło. Szybkość z jaką postępuje współczesna technika może naprawdę zaskakiwać. W ciągu dwustu lat nasze życie przechodzi ciągłe rewolucje technologiczne. Zaskakujące jest jak wiele człowiek zdołał osiągnąć w tak krótkim czasie, a to i tak nie jest koniec. Już samo wynalezienie elektryczności wydawało się czymś nadzwyczajnym, wręcz niemożliwym, a to dopiero dało początek następnym rewolucjom. To właśnie elektryfikacja umożliwiła odkrycie nowych wynalazków. (więcej…)

Co warto wiedzieć o druku 3D pod kątem wad i zalet?

Posted by on 17:49 in Drukarki 3D | 0 comments

Co warto wiedzieć o druku 3D pod kątem wad i zalet?

Na pewno trzeba tutaj powiedzieć sobie, ze pod kątem technologicznym mamy do czynienia z bardzo konkretnym, rewolucyjnym i świetnie promowanym rozwiązaniem, które będzie mogło przełożyć się na progres w wielu technologicznych dziedzinach. (więcej…)

Zestawienie firm zajmujących się drukiem 3D.

Posted by on 19:22 in Drukarki 3D | 0 comments

Oto 8 największych, a zarazem najbardziej prestiżowych firm zajmujących się usługami szeroko związanymi z drukiem 3D w Polsce.

– 3D Filamenty.

Firma zajmująca się przetwórstwem tworzyw sztucznych, konstruowaniem, budowaniem narzędzi do produkcji elementów plastikowych oraz produkcją tworzyw sztucznych. Wielką zaletą firmy jest doświadczenie zebrane na przestrzeni ostatnich 22 lat. Warto podkreślić w ich przypadku stosowanie nowoczesnych technologii oraz dostarczanie najwyższej jakości materiałów z każdego zakątka świata. 3D Filamenty świadczy usługi z zakresu profesjonalnych fi lamentów do drukarek 3D bazując na współpracy z liderami światowej produkcji.

– 3D Wydruki.

To firma specjalizująca się w drukowaniu prototypów i modeli przestrzennych przy użyciu tworzyw sztucznych. W swym szerokim wyposażeniu posiada najnowocześniej generacji drukarki 3D rekomendowane wydrukom precyzyjnym. Imponujący park maszyn oferuje pełen zakres dostępnych rozwiązań w atrakcyjnej cenie. Ponadto 3D Wydruki zajmuje się dystrybucją drukarek o zróżnicowanych funkcjach i predyspozycjach jak również częściami zamiennymi.

– 3D Gence.

Firma zajmuje się od dwóch lat produkcją i sprzedażą drukarki 3D Gence One – jednej z najlepszych i najnowocześniejszych w skali naszego kraju. Na szczególną uwagę zasługuje stałe modernizowanie poszczególnych modeli tak by sprostać wysokim wymaganiom klientów. Pomimo krótkiego okresu działalności firma skutecznie podbija międzynarodowe rynki budując swój prestiż i doświadczenie.

– Blixet.

Firma cechuje się wysoko wykwalifikowaną kadrą naukowców zajmujących się opracowywaniem innowacyjnych technologii na rzecz biznesu. Przedsiębiorstwo może się pochwalić indywidualnymi rozwiązaniami w kwestii produkcji precyzyjnych i multumateriałowych drukarek 3D w technologii FFF.  Dewizą firmy jest prowadzenie klienta przez wszystkie etapy – zakup, test, szkolenie i autoryzowany serwis. Jest to jedna z najnowocześniejszych firm w Polsce.

– Centrum Druku 3D.

Jest to jeden z największych i najbardziej merytorycznych portali dotyczącym zagadnień związanych z tematyką druku 3D w kraju. Doskonałej jakości teksty, testy poszczególnych produktów, spostrzeżenia, fachowe rady, gotowe projekty, relacje, wywiady tematyczne… To tylko część informacji jakich możemy uzyskać za pomocą portalu. Bardzo przydatne źródło rzetelnej i popularnonaukowej wiedzy.

– FablabLodz.

Otwarte laboratorium fabrykacji powołane z inicjatywy Fundacji Cohabitat oraz grupy łódzkich naukowców. Fab Lab zajmuje się m.in. organizacją szkoleń z zakresu druku 3D oraz warsztatów technologicznych prowadzonych przez największych fachowców w tej dziedzinie. Osoby biorące udział w wykładach i zajęciach praktycznych są zachwycone wysoką jakością treści i profesjonalizmem organizatorów.

– Cadxpert.

Jest jedną z pierwszych polskich firm na rynku, która rozpoczęła na szeroką skalę rozpowszechnianie technologii druku 3D. Korzystając z najwyższej jakości materiałów latami budowali swoje doświadczenie, aby obecnie móc się pochwalić szeroką ofertą. W zakres oferty wchodzi m.in. szeroka gama drukarek 3D działających w większości technologii, profesjonalne urządzenia produkcyjne, jak również małe i niedrogie drukarki do użytku prywatnego, profesjonalne doradztwo oraz kompleksowa obsługa posprzedażowa.

– Trójwymiarowi.pl

To firma złożona z młodych profesjonalistów. Ich motto brzmi – wydrukuj swoje marzenia. Trójwymiarowi zajmują się wykonywaniem projektów dedykowanym do druku w technologii 3D. Zajmują się długofalową współpracą w zakresie wykonywania większej liczby elementów, jak również pojedynczymi zleceniami. Pomimo młodego wieku grupy naukowców firma wykonała wiele seryjnych produktów dbając o najwyższy standard.

 

Drukowanie 3D a wyobraźnia, rzecz o zastosowaniu i przyszłości drukarek

Posted by on 17:40 in Drukarki 3D | 0 comments

Drukowanie 3D a wyobraźnia, rzecz o zastosowaniu i przyszłości drukarek

Coraz bardziej powszechne, coraz bardziej modne i pożądane. Drukarki 3D w ostatnich latach przeszły naprawdę daleką drogę na ścieżce popularności. Ich dostępność, przy początkowo zaporowych cenach, obecnie praktycznie nikogo już nie dziwi. Co więcej, za rok czy dwa lata, zakup drukarki trójwymiarowej może być już tak powszechny, tak oczywisty, jak dla wielu osób dzisiaj – posiadanie smartfona. No, może nie do końca warto zestawiać te dwa urządzenia, choćby ze względu na różnice w gabarytach. Ale, gdy już podejmiemy decyzję o tym, że koniecznie, kategorycznie wybieramy dla siebie drukarkę 3d, trzeba się przecież do tego odpowiednio przygotować. Oto parę wskazówek, które z całkowitą pewnością okażą się bardzo mocnym wsparciem.

Jak to w ogóle możliwe?

Takie pytanie, jeszcze kilka lat temu zadawało sobie naprawdę wiele osób. I nie dość, że zadziwiali się naprawdę dosyć mocno, to trudno im było potem uwierzyć, że proces drukowania trójwymiarowego jest z grubsza dosyć prostym tematem do zrozumienia. Tak naprawdę, wszystko w procesie drukowania w 3D jest oparte o pewien element kluczowy – o obecność warstw. Każdy twór, który jest efektem pracy drukarki to rezultat końcowy procesu, w którym obserwujemy układanie na sobie kolejnych warstw. Jedna na drugiej, aż do uzyskania pożądanego przedmiotu, bryły czy czegokolwiek innego. To z kolei jest możliwe, ponieważ mamy do czynienia z obecnością ruchomych elementów, praktycznie w każdej drukarce umożliwiającej realizację elementów w 3D.

Cechy warstw – drobne wprowadzenie

Wszystkie nadrukowywane warstwy mają precyzyjnie określoną wysokość. Nie są to duże wartości. Tak naprawdę im mniejszą wysokość mają drukowane elementy, tym większa jest analogicznie rozdzielczość ich efektu końcowego, czyli wydruku w 3D. To oznacza w praktyce, że wysokość warsztaty ma wpływ bezpośrednio na stopień gładkości powierzchni w wydrukowanych elementach. Dodatkowo, znaczenie ma też czynnik estetyczny, ponieważ druk będzie naprawdę korzystnie się prezentował. A to dla wielu osób ma ogromne znaczenie.

Co możemy wydrukować?

Tutaj ograniczeniem są trzy elementy. Po pierwsze możliwości sprzętowe. Są drukarki idealne do małych elementów, a są też i takie, z którymi można stworzyć złożone, większe struktury. Ogólnie popularyzacja druków 3D ma ogromną zaletę. Przede wszystkim dlatego, że na fali niesłabnącego zainteresowania mamy do czynienia z ciągłymi ulepszeniami i podnoszeniem poprzeczki. To otwiera też pole do popisu dla trójwymiarowych tworów drukarskich, w wielu pomocnych dziedzinach. Dobrze znanym, jednocześnie rewelacyjnym i bardzo użytecznym przykładem pracy takich drukarek, jest tworzenie protez kończyn górnych. I to takich, które z powodzeniem pomagają osobom po urazach w czynnościach takich jak chwytanie, przenoszenie, regulowanie układu kończyny i coraz bardziej swobodne poruszanie nią. Wobec drukowania gadżetów, breloczków i innych rzeczy, które po prostu ładnie wyglądają, ta część pracy drukarek 3D jest bardzo wartościowa i warto trzymać kciuki za to, by drukowane kończyny i inne rozwiązania, na stałe weszły w życie i mogły pomóc jak największemu gronu osób, które naprawdę tego otrzebują.

Jak się w tym połapać?

Tu można odpowiedzieć tak jak na zdecydowana większość pytań. Jest takie żartobliwe powiedzenie, że jeśli czegoś nie ma w internecie, to znaczy, że to nie istnieje. Na szczęście tu akurat mamy do czynienia z całą masą materiałów. Content o drukowaniu 3D obejmuje wiele artykułów, a także gotowych tutoriali, instrukcji krok po kroku, które warstwa po warstwie, punkt po punkcie, wprowadzają w świat trójwymiarowych wydruków. I tu dochodzimy do momentu, w którym ograniczenie może stanowić już tylko i wyłącznie twoja własna wyobraźnia.

Sprawdź też: https://www.geofizyka.pl/pl/uslugi/przetwarzanie-danych-sejsmicznych/

Rozkwit rynku firm oferujących druk 3D – parę przydatnych informacji

Posted by on 17:38 in Druk 3D | 0 comments

Rozkwit rynku firm oferujących druk 3D – parę przydatnych informacji

Ostatnie lata w sposób dobitny i praktycznie czarno na białym pokazują jedno. Branża druku 3D nabiera tempa z każdym kwartałem, a kolejne marki pretendujące do tytułu numeru jeden w branży wyrastają jak przysłowiowe grzyby po deszczu. To dość ciekawe, gdy przypomnieć sobie, ze jeszcze 10 lat temu nikt w ogóle nie pomyślałby o tym, że tego typu urządzenia będą ogólnodostępne dla przeciętnego Kowalskiego. Ba, nie tylko jako dla klienta, ale też – dla wykonawcy. Bo teraz każdy przecież może sobie sprawić taką drukarkę. Każdy jest w stanie swobodnie znaleźć informacje w necie. Tutoriale na video, na samym YouTube, social mediach różnego typu czy branżowych stornach – to jest przecież know how w czystej postaci, często dostępne zupełnie za darmo.

Usługi druku 3D

Mamy dzisiaj do czynienia z bardzo wieloma markami. Wyspecjalizowanymi w druku 3D. W węższym lub szerszym zakresie. Bo jedni oferują zarówno szkolenia, jak i możliwość realizacji konkretnych projektów. Inni z kolei – od podstaw – zaprojektują, przetestują, przeanalizują i stworzą. Jeszcze inni, ściśle określają swoją linię produktową i tworzą różnego rodzaju gadżety, które potem z powodzeniem sprzedają różnymi kanałami. Stacjonarnie oraz internetowo. W tym drugim przypadku, sklepów przybywa naprawdę błyskawicznie. Mając na uwadze jak bardzo interesującym, intrygującym jest temat drukowania w 3D, coraz więcej osób chce brać w tym czynny udział. I nie ma się czemu dziwić, bo nie zapowiada się wcale, żeby moda na ten konkretny obszar kreatywnego działania, miała w jakikolwiek sposób osłabnąć w najbliższym czasie. Wystarczy spojrzeć jak wiele jest sklepów, które przykuwają świetnie zaprojektowanymi i wydrukowanymi gadżetami. Nie ma wątpliwości co do tego, że będzie to powodowało dalsze zmiany na rynku.

Drukowanie na żądanie

Żyjemy w czasach tak szybkiego i intensywnego przepływu informacji, że nie ma już mowy o tym, że koniecznie musimy pojawić się gdzieś fizycznie, by coś kupić czy skorzystać z jakiejś usługi. Z drukiem 3D jest podobnie. Bo jeżeli mamy już gotowy projekt, wystarczy tylko przesłać go do drukarni. Po sczytaniu danych z przesłanych parametrów, firma przystąpi do wykonania modelu, na którego utrzymywaniu nam zależy. A resztę załatwi już firma kurierska, więc nie musimy też wcale martwić się perspektywą odbioru osobistego. Dzięki temu, każdy może w jeszcze bardziej swobodny sposób korzystać z różnego rodzaju dobrodziejstw, które faktycznie niesie za sobą druk 3D.

Ile to kosztuje?

Najprostsze drukarki 3d możemy dzisiaj kupić za około 500-600 złotych. Jednak to naprawdę nie pozwala na zbyt wiele. Trzeba przede wszystkim pamiętać, że branża, a co za tym idzie również ceny, zmieniają się tutaj w sposób niesamowicie dynamiczny. Jeśli ktoś rozważa zakup, warto najpierw naprawdę dobrze zbadać temat w internecie. I ważne, by nie sugerować się tylko i wyłącznie ceną. W przypadku zakupu drukarki może to być sytuacja tak problematyczna, jak zakup samochodu tylko na podstawie ceny. Duże ryzyko, nie warto.

Czy w 3D można rzeczywiście wydrukować wszystko, czy raczej niekoniecznie?

Posted by on 17:36 in Druk 3D | 0 comments

Czy w 3D można rzeczywiście wydrukować wszystko, czy raczej niekoniecznie?

Z roku na rok popularyzuje się technologia wykonywania różnego rodzaju wydruków w 3D. Nie ma się co dziwić. Coś co wydawało się jeszcze parę lat temu totalnym motywem wyjętym jakby żywcem z filmów Wachowskich z Keanu Reevesem w roli głównej, dzisiaj jest namacalne, osiągalne i przestało budzić w kimkolwiek zdziwienie. Po prostu przeszliśmy do porządku dziennego nad tym, że druki 3D rzeczywiście istnieją i są coraz silniej wpisane w naszą rzeczywistość. Wróćmy jednak do pytania z tytułu. Czy faktem jest, że drukarki trójwymiarowe są idealne do wydrukowania wszystkiego co tylko chcemy?

Spójrzmy najpierw na ograniczenia

Jeśli chodzi o druk 3D, trzeba przede wszystkim zauważyć, że są to urządzenia, które na pewno trudno nazwać cichymi sprzętami. Ponadto, niezaprzeczalnym jest też fakt, że fizycznie wytwarzają sporo ciepła. Idźmy dalej. Druk przedmiotów w trójwymiarze jest tym dłuższy, im większe jego gabaryty, a co za tym idzie – im dłużej drukujemy, tym intensywniej pracuje sprzęt, znowu powraca temat wytwarzania ciepła, no i głośna praca, która w dłuższym ujęciu naprawdę nikomu nie będzie robiła dobrze. Na dzień dzisiejszy, jeśli chodzi o zaawansowanie samej ekologii procesu druków trójwymiarowych, zdarzają się pewne niedociągnięcia. Bywa że podczas pracy drukarki, wydruki ulegają odklejeniu od stołu. Poza tym, czasem filament, czyli materiał do wydrukowania przedmiotów w 3D, ulega zblokowaniu. Taka sytuacja wymusza przerwanie całego procesu i konieczność ponownego rozpoczęcia wydruku. Czyli znowu, angażujemy czas i energię, bez rezultatu.

No dobrze, a jak to wygląda z zaletami?

Zdecydowanie trzeba podkreślić, że wejście drukarek 3D na inny poziom, bardziej ogólnodostępny dla konsumentów, zrewolucjonizowało trochę reguły, które wcześniej rządziły rynkiem designu i tworzenia przedmiotów nietypowych. Teraz, nie trzeba przecież wcale organizować całej linii produkcyjnej, aby za pomocą drukarki 3D strwożyć pojedynczą sztukę jakiegoś unikatowego przedmiotu, właśnie niekoniecznie przeznaczonego do takiej ogólnej, szerszej produkcji na rynek. Poza tym, kolejne generacje i modele drukarek, cechują się coraz większym poziomem precyzji. Dzięki temu, cały czas rośnie stopień skomplikowania elementów, które jesteśmy w stanie wykonać. A tym samym, cały czas nasyca się rynek, bo rosną apetyty i wymagania odbiorców, wprost proporcjonalnie zaś do nich, rośnie kreatywność i otwartość twórców na eksperymenty oraz nowe rozwiązania. Zwiększeniu ulega też stale zróżnicowanie materiałów, co stwarza jeszcze większe pole do popisu jeśli chodzi o szeroko rozumiany w tym kontekście design. Warto jeszcze wspomnieć o ABS – to materiał, który rośnie do rangi kultowego, a to ze względu na fakt, że wydruk z jego użyciem można wprost w idealny sposób poddawać obróbce. Daje to niesamowite efekty. Jeśli ktoś poważnie zastanawia się nad drukiem 3D, to świetnie. Atutem jest tu także coraz łatwiej i szerzej dostępna wiedza- materiały internetowe, blogi, wideo – jest w czym wybierać i wykorzystywać do nauki.