Druk 3D

Drukowanie 3D a wyobraźnia, rzecz o zastosowaniu i przyszłości drukarek

Drukowanie 3D a wyobraźnia, rzecz o zastosowaniu i przyszłości drukarek

Coraz bardziej powszechne, coraz bardziej modne i pożądane. Drukarki 3D w ostatnich latach przeszły naprawdę daleką drogę na ścieżce popularności. Ich dostępność, przy początkowo zaporowych cenach, obecnie praktycznie nikogo już nie dziwi. Co więcej, za rok czy dwa lata, zakup drukarki trójwymiarowej może być już tak powszechny, tak oczywisty, jak dla wielu osób dzisiaj – posiadanie smartfona. No, może nie do końca warto zestawiać te dwa urządzenia, choćby ze względu na różnice w gabarytach. Ale, gdy już podejmiemy decyzję o tym, że koniecznie, kategorycznie wybieramy dla siebie drukarkę 3d, trzeba się przecież do tego odpowiednio przygotować. Oto parę wskazówek, które z całkowitą pewnością okażą się bardzo mocnym wsparciem.

Jak to w ogóle możliwe?

Takie pytanie, jeszcze kilka lat temu zadawało sobie naprawdę wiele osób. I nie dość, że zadziwiali się naprawdę dosyć mocno, to trudno im było potem uwierzyć, że proces drukowania trójwymiarowego jest z grubsza dosyć prostym tematem do zrozumienia. Tak naprawdę, wszystko w procesie drukowania w 3D jest oparte o pewien element kluczowy – o obecność warstw. Każdy twór, który jest efektem pracy drukarki to rezultat końcowy procesu, w którym obserwujemy układanie na sobie kolejnych warstw. Jedna na drugiej, aż do uzyskania pożądanego przedmiotu, bryły czy czegokolwiek innego. To z kolei jest możliwe, ponieważ mamy do czynienia z obecnością ruchomych elementów, praktycznie w każdej drukarce umożliwiającej realizację elementów w 3D.

Cechy warstw – drobne wprowadzenie

Wszystkie nadrukowywane warstwy mają precyzyjnie określoną wysokość. Nie są to duże wartości. Tak naprawdę im mniejszą wysokość mają drukowane elementy, tym większa jest analogicznie rozdzielczość ich efektu końcowego, czyli wydruku w 3D. To oznacza w praktyce, że wysokość warsztaty ma wpływ bezpośrednio na stopień gładkości powierzchni w wydrukowanych elementach. Dodatkowo, znaczenie ma też czynnik estetyczny, ponieważ druk będzie naprawdę korzystnie się prezentował. A to dla wielu osób ma ogromne znaczenie.

Co możemy wydrukować?

Tutaj ograniczeniem są trzy elementy. Po pierwsze możliwości sprzętowe. Są drukarki idealne do małych elementów, a są też i takie, z którymi można stworzyć złożone, większe struktury. Ogólnie popularyzacja druków 3D ma ogromną zaletę. Przede wszystkim dlatego, że na fali niesłabnącego zainteresowania mamy do czynienia z ciągłymi ulepszeniami i podnoszeniem poprzeczki. To otwiera też pole do popisu dla trójwymiarowych tworów drukarskich, w wielu pomocnych dziedzinach. Dobrze znanym, jednocześnie rewelacyjnym i bardzo użytecznym przykładem pracy takich drukarek, jest tworzenie protez kończyn górnych. I to takich, które z powodzeniem pomagają osobom po urazach w czynnościach takich jak chwytanie, przenoszenie, regulowanie układu kończyny i coraz bardziej swobodne poruszanie nią. Wobec drukowania gadżetów, breloczków i innych rzeczy, które po prostu ładnie wyglądają, ta część pracy drukarek 3D jest bardzo wartościowa i warto trzymać kciuki za to, by drukowane kończyny i inne rozwiązania, na stałe weszły w życie i mogły pomóc jak największemu gronu osób, które naprawdę tego otrzebują.

Jak się w tym połapać?

Tu można odpowiedzieć tak jak na zdecydowana większość pytań. Jest takie żartobliwe powiedzenie, że jeśli czegoś nie ma w internecie, to znaczy, że to nie istnieje. Na szczęście tu akurat mamy do czynienia z całą masą materiałów. Content o drukowaniu 3D obejmuje wiele artykułów, a także gotowych tutoriali, instrukcji krok po kroku, które warstwa po warstwie, punkt po punkcie, wprowadzają w świat trójwymiarowych wydruków. I tu dochodzimy do momentu, w którym ograniczenie może stanowić już tylko i wyłącznie twoja własna wyobraźnia.

Sprawdź też: https://www.geofizyka.pl/pl/uslugi/przetwarzanie-danych-sejsmicznych/