Druk 3D

PLA czy ABS – poznaj dwa najpopularniejsze materiały do druku 3D

PLA czy ABS – poznaj dwa najpopularniejsze materiały do druku 3D

Ludzie, którzy interesują się realizacją takich wydruków, muszą dowiedzieć się na samym początku o tym, jakie materiały będą mieli o wyboru. Wszystko wynika z faktu, że wybór surowca będzie potem determinować przeznaczenie wyrobów, które będziemy realizować przy użyciu swoich drukarek trójwymiarowych. W niniejszym tekście została przedstawiona charakterystyka materiału PLA oraz ABS, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie, nawet największym laikom, pojąć istotę doboru konkretnego surowca. Przyjrzyjmy się zatem z bliska charakterystyce tych dwóch materiałów.

Na pierwszy ogień – charakterystyka PLA

PLA – fachowa nazwa to polilaktyd. Czyli kwas mlekowy. Polimer ten zaliczyć należy do grupy poliestrów alifatycznych. Powstaje z połączenia ze sobą surowców naturalnych. Przykładem może być tutaj mączka kukurydziana. Zaletą tak pozyskiwanego materiału jest jego w pełni biodegradowalny charakter, co też podnosi jego bezpieczeństwo dla naszego środowiska naturalnego. Faktem jest, że w przemyśle jest wykorzystywany znacznie rzadziej od ABS, przede wszystkim z uwagi na fakt, że cechuje się gorszymi właściwościami fizycznymi. Przede wszystkim znajduje zastosowanie w różnych celach o przeznaczeniu biomedycznym. Produkuje się z niego nici chirurgiczne czy różnego rodzaju dentystyczne implanty. Poza tym, robi się z niego popularne jednorazówki – talerzyki itp. Obszar druku 3D to miejsce, gdzie faktycznie PLA ma największy potencjał, jeśli chodzi o „wykazanie się” w procesach tworzenia różnych przedmiotów.

Teraz przyjrzyjmy się kontrmateriałowi – ABS

ABS to rozwiązanie, którego już sama nazwa jest znacznie bardziej złożona. Konkretniej ABS to akrylonitrylo – butadieno – styren. Materiał ten otrzymywany jest poprzez zastosowanie procesu polimeryzacji butadienu oraz kopolimeryzacji akrylonitrylu ze styrenem. Dodatkowo, dla uzyskania efektu końcowego o konkretnej trwałości, należy szczepić powstały kopolimer na polibutadienie. Z perspektywy przeciętnego, początkującego użytkownika bardzo istotna jest jedna rzecz. ABS jest rozwiązaniem tworzonym na bazie ropy naftowej. Z jednej strony ma to ogromne przełożenie na jego chemiczne oraz fizyczne właściwości. Poza tym będzie bezpośrednio miało związek z wydzielaniem bardzo szkodliwych dla zdrowia człowieka oparów podczas poddawania procesowi topnienia. Znajduje szeroki wachlarz zastosowań przemysłowych, w produkcji obudów aparatury elektronicznej, sprzętu AGD, elementów wnętrz samochodowych. Poza tym, wykonuje się z niego różnego rodzaju elementy produktów meblowych czy różnego rodzaju sprzęty sportowe. Poza tym, większość z nam może znać ABS jeszcze z czasów dzieciństwa. Produkuje się z niego jedną z najpopularniejszych zabawek, wymyślonych i opatentowanych w Danii. Chodzi oczywiście o klocki lego.

Zrozumienie tych różnic w materiałach dedykowanych do wykonywania druków 3D, pozwoli z pewnością w bardziej konkretny sposób określić nasze zapotrzebowanie. A przede wszystkim, dokonać lepszego i bardziej spójnego z naszymi planami wyboru, co również jest bardzo istotne.