Druk 3D

Rozkwit rynku firm oferujących druk 3D – parę przydatnych informacji

Rozkwit rynku firm oferujących druk 3D – parę przydatnych informacji

Ostatnie lata w sposób dobitny i praktycznie czarno na białym pokazują jedno. Branża druku 3D nabiera tempa z każdym kwartałem, a kolejne marki pretendujące do tytułu numeru jeden w branży wyrastają jak przysłowiowe grzyby po deszczu. To dość ciekawe, gdy przypomnieć sobie, ze jeszcze 10 lat temu nikt w ogóle nie pomyślałby o tym, że tego typu urządzenia będą ogólnodostępne dla przeciętnego Kowalskiego. Ba, nie tylko jako dla klienta, ale też – dla wykonawcy. Bo teraz każdy przecież może sobie sprawić taką drukarkę. Każdy jest w stanie swobodnie znaleźć informacje w necie. Tutoriale na video, na samym YouTube, social mediach różnego typu czy branżowych stornach – to jest przecież know how w czystej postaci, często dostępne zupełnie za darmo.

Usługi druku 3D

Mamy dzisiaj do czynienia z bardzo wieloma markami. Wyspecjalizowanymi w druku 3D. W węższym lub szerszym zakresie. Bo jedni oferują zarówno szkolenia, jak i możliwość realizacji konkretnych projektów. Inni z kolei – od podstaw – zaprojektują, przetestują, przeanalizują i stworzą. Jeszcze inni, ściśle określają swoją linię produktową i tworzą różnego rodzaju gadżety, które potem z powodzeniem sprzedają różnymi kanałami. Stacjonarnie oraz internetowo. W tym drugim przypadku, sklepów przybywa naprawdę błyskawicznie. Mając na uwadze jak bardzo interesującym, intrygującym jest temat drukowania w 3D, coraz więcej osób chce brać w tym czynny udział. I nie ma się czemu dziwić, bo nie zapowiada się wcale, żeby moda na ten konkretny obszar kreatywnego działania, miała w jakikolwiek sposób osłabnąć w najbliższym czasie. Wystarczy spojrzeć jak wiele jest sklepów, które przykuwają świetnie zaprojektowanymi i wydrukowanymi gadżetami. Nie ma wątpliwości co do tego, że będzie to powodowało dalsze zmiany na rynku.

Drukowanie na żądanie

Żyjemy w czasach tak szybkiego i intensywnego przepływu informacji, że nie ma już mowy o tym, że koniecznie musimy pojawić się gdzieś fizycznie, by coś kupić czy skorzystać z jakiejś usługi. Z drukiem 3D jest podobnie. Bo jeżeli mamy już gotowy projekt, wystarczy tylko przesłać go do drukarni. Po sczytaniu danych z przesłanych parametrów, firma przystąpi do wykonania modelu, na którego utrzymywaniu nam zależy. A resztę załatwi już firma kurierska, więc nie musimy też wcale martwić się perspektywą odbioru osobistego. Dzięki temu, każdy może w jeszcze bardziej swobodny sposób korzystać z różnego rodzaju dobrodziejstw, które faktycznie niesie za sobą druk 3D.

Ile to kosztuje?

Najprostsze drukarki 3d możemy dzisiaj kupić za około 500-600 złotych. Jednak to naprawdę nie pozwala na zbyt wiele. Trzeba przede wszystkim pamiętać, że branża, a co za tym idzie również ceny, zmieniają się tutaj w sposób niesamowicie dynamiczny. Jeśli ktoś rozważa zakup, warto najpierw naprawdę dobrze zbadać temat w internecie. I ważne, by nie sugerować się tylko i wyłącznie ceną. W przypadku zakupu drukarki może to być sytuacja tak problematyczna, jak zakup samochodu tylko na podstawie ceny. Duże ryzyko, nie warto.