Druk 3D

Świat idzie do przodu

Świat idzie do przodu

To co się dzieje obecnie na świecie jeśli chodzi o technologię naszym pradziadkom nawet się nie śniło. Szybkość z jaką postępuje współczesna technika może naprawdę zaskakiwać. W ciągu dwustu lat nasze życie przechodzi ciągłe rewolucje technologiczne. Zaskakujące jest jak wiele człowiek zdołał osiągnąć w tak krótkim czasie, a to i tak nie jest koniec. Już samo wynalezienie elektryczności wydawało się czymś nadzwyczajnym, wręcz niemożliwym, a to dopiero dało początek następnym rewolucjom. To właśnie elektryfikacja umożliwiła odkrycie nowych wynalazków.

Żyjemy coraz wygodniej

Wszystkie osiągnięcia techniki przyczyniały się do polepszenia życia ludzkiego mówi pracownik http://3d-up.pl/. Już w starożytności opracowano akwedukty i sieci kanalizacyjne aby polepszyć warunki życiowe mieszkańców. Wynalezienie prądu umożliwiło dostęp do oświetlenia, przyczyniło się do budowy ogromnych elektrowni umożliwiających zasilanie coraz to większych miast. Wielką rewolucją przeszłości okazało się wynalezienie samochodu, który zwiększył mobilność ludzi. Pokonywanie coraz większych dystansów przestało stanowić jakikolwiek problem. Również rozwój lotnictwa wpłynął na możliwość podróżowania po całym świecie w niedługim czasie.

Współczesne wynalazki

Obecnie badania naukowców i prace wynalazców skupione są na bardziej złożonych odkryciach. Cały czas rozwijana jest łączność bezprzewodowa. Już wynalezienie telefonu bezprzewodowego wydawało się czymś niesamowitym, a w chwili obecnej oprócz połączenia głosowego mamy możliwość rozmowy video. Kto wie, czy w przyszłości nie będą również w rozmowę zaangażowane pozostałe zmysły, lub czy nawet nie będzie możliwa teleportacja. Cały czas trwają prace nad tym, i być może będzie tak jak z telefonami. Naszym dziadkom taka forma łączności wydawała się niemożliwa, a wystarczyło kilkadziesiąt lat aby stała się realna. I być może tak będzie z teleportacją w niedalekiej przyszłości.
Podobnie czymś abstrakcyjnym wydaje się technologia druku 3D. Nie do pomyślenia dla naszych przodków było, że można stworzyć przedmiot jaki tylko będzie można sobie wyobrazić. Przedstawiając zarys pożądanej rzeczy specjaliści od druku 3D są w stanie ją zaprojektować i wydrukować. To wydaje się być czymś wyjątkowym. Podejmowane są nawet próby wytwarzania tą metodą żywności dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów. Aż strach pomyśleć do czego to będzie zmierzało w przyszłości.

Ułatwiają czy ograniczają?

Dostępnych jest także coraz więcej gadżetów, które teoretycznie mają nam ułatwić życie, jednak obserwując to jak są powszechne, wydaje się że coraz bardziej nas ograniczają. Smartfony, w których możemy mieć aplikacje odnoszące się do każdej dziedziny naszego życia, zegarki kontrolujące nasze ruchy i wagę, autonomiczne samochody, inteligentne domy… Można by długo wymieniać urządzenia, które „myślą” za nas. Czy to jednak dobrze wpływa na nas? Opinie na pewno byłyby podzielone. Z jednej strony nie musimy myśleć o wielu rzeczach, jednak mimo to nie mamy więcej czasu na inne rzeczy, szczególnie dla innych osób. Z drugiej strony jesteśmy już tak wygodni, że każda dziedzina gdzie coś może zostać samo zrobione przynosi satysfakcję. Wiadome jest jedno, dopóki nowoczesne nowinki technologiczne są wykorzystywane w dobrych intencjach nie zagraża nam za wiele.