Druk 3D

Wybieramy drukarkę 3D – o czym musimy pamiętać przed zakupem?

Wybieramy drukarkę 3D – o czym musimy pamiętać przed zakupem?

Niskobudżetowa drukarka 3D, z jednej strony jeszcze parę lat temu była uważana za fanaberię gadżeciarzy. Z drugiej, mega dynamiczna popularyzacja i rozwój tej dziedziny sprawiły, że jednak zmieniło się podejście konsumentów. Teraz druk w trójwymiarze jest praktycznie tak szeroką paletą rozwiązań, że każdy kolejny miesiąc przynosi istotne zmiany w branży. Coraz więcej ludzi chce się bawić drukiem tego typu. O czym należy pamiętać zanim w ogóle stworzymy i wydrukujemy pierwszy twór? Właśnie o tym będzie ten tekst, dla początkujących to takie wprowadzenie do wprowadzenia.

Materiał drukowania – to po pierwsze

Co do drukarek przeznaczonych dla „zwykłych” użytkowników, trzeba konkretnie się zastanowić nad tym, z jakiego materiału będziemy chcieli drukować wykorzystując rozwiązanie technologiczne FDM. Tutaj do odpowiedzi trzeba rozważyć kwestię tego, jakie przeznaczenie mają mieć modele, które z pomocą tego sprzętu będziemy tworzyć. Trzeba rozgraniczyć – czy idziemy w technologię PLA czy też może w ABS. Jest kilka pytań, które pozwalają szybko ustalić wybór. A oto one.

Po pierwsze- czy modele będą duże? Jeżeli tak, zdecydowanie lepszym materiałem do wyboru będzie PLA. Czy model będzie produktem surowym, czy też później będzie jakkolwiek obrabiany? Jeżeli mamy do czynienia z obróbką, wybierzmy ABS, jeśli zostaje w wersji „saute”, postawmy na PLA. Czy wymiary będą musiały być bardzo sztywne? Czy można będzie pozwolić sobie na odstępstwa, które nie będą przekreślać użyteczności oraz formy efektu końcowego? Jeżeli mamy do czynienia z niskim poziomem tolerancji na wymiary, zdecydowanie lepszym wyborem będzie wówczas PLA.

Kolejny temat – warto się zastanowić nad przeznaczeniem modelu

Jeśli idziemy w tworzenie jakichś kreatywnych, pokazowych konceptów – śmiało możemy je drukować z użyciem PLA. Ale jeśli już idziemy w tworzenie jakichś przedmiotów użytkowych, o ściśle nadanym znaczeniu, definicji i określonej roli – wówczas trzeba przyznać, że korzystniejszym wyborem będzie ABS.

Geometria modelu to również istotna rzecz. Jeżeli będziemy stawiać na bryły o skompilowanej geometrii, drukarka będzie musiała tworzyć wiele podpór, które potem trzeba będzie usuwać. Jeżeli rzeczywiście tak będzie, no to wybór ABS jest bezdyskusyjnym rozwiązaniem.

Na szczęście, z perspektywy początkujących mamy ten komfort, że w sieci czeka na nas mnóstwo materiałów. Blogi i fora, a przede wszystkim – materiały wideo, włącznie z tutorialami, to zdecydowanie cenny zasób, który z całkowitą pewnością przełoży się na fakt, że mamy łatwiejszy dostęp do wiedzy i technologii, a tym samym do profesjonalnych rozwiązań krok po kroku. Takich, które potem z łatwością wdrażamy w nasze projekty i realizacje. Trzeba na pewno zwrócić uwagę na fakt, by do procesu podchodzić na chłodno, cierpliwie zgłębiając kolejne tajniki tych procesów. To dziedzina, w której naprawdę dosyć łatwo o pomyłkę.

Warto zajrzeć: https://marketing-internetowy24.pl/